English
Про Інститут | Наукові підрозділи | Аспірантура | Публікації | Державні закупівлі | Платні послуги | Спеціалізована рада
Агрометеорологічне моделювання
     

ВІДДІЛИ


Тел. 525-86-93E-mail: digit@uhmi.org.ua

ВІДДІЛ ЧИСЕЛЬНИХ ТА СИНОПТИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Прусов В. А.

Відділ чисельних та синоптичних досліджень був організований в 1953 р.

Відділ створено для розвитку досліджень фізичних процесів та метеорологічних явищ в атмосфері за допомогою експериментальних і теоретичних наукових методів, а також для розробки фізико-статистичних і чисельних методів прогнозу погоди та небезпечних і стихійних метеорологічних явищ.

Сьогодні відділ налічує 14 штатних співробітників, в тому числі 2 кандидати наук (канд. геогр. наук Волконська Н.К., канд. геогр. наук Кобзистий П.І.) Виконуючий обов’язки завідуючого відділом доктор фіз.-мат.наук, професор Прусов Віталій Арсентійович.

ОСНОВНІ НАПРЯМКИ НАУКОВО-ДОСЛІДНИХ РОБІТ

Удосконалення та розробка коротко- і середньострокового прогнозу погоди на основі фізико-статистичних та чисельних методів;

Дослідження виникнення стихійних та небезпечних метеорологічних явищ на території України та в її регіонах.

ЗАВДАННЯ ВІДДІЛУ

Головним завданням відділу чисельних та синоптичних досліджень є експериментальні та теоретичні наукові дослідження та науково-методичні роботи у таких напрямках:
Дослідження атмосферних процесів та метеорологічних явищ з допомогою гідродинамічного моделювання, фізико-статистичних методів, знімків штучних супутників Землі і радіолокаційних даних;

Розробка та вдосконалення методів аналізу і прогнозу небезпечних і стихійних метеорологічних явищ та погоди для території України з допомогою чисельних і фізико-статистичних методів, залучення даних штучних супутників Землі і метеорологічних радіолокаторів;

Дослідження мезоструктури хмар, хмарних систем різних типів та утворення опадів з них;

Науково-методичні розробки та керівництво дослідженнями, які виконуються в прогностичних підрозділах Держкомгідромету відповідно до існуючого положення для УкрНДГМІ.

ФУНКЦІЇ ВІДДІЛУ

Відділ чисельних та синоптичних досліджень здійснює:
Формування цільових програм, перспективних та річних планів науково-дослідних та науково-методичних робіт інституту в об’ємі поставлених відділу завдань;

Комплексування з іншим організаціями Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державної гідрометеорологічної служби України та інших відомств для більш ефективного вирішення завдань, які сформульовані в п.2 даного Положення;

Заходи по впровадженню результатів науково-дослідних та науково-методичних робіт в практику державного господарства;

Науково-методичне керівництво організаціями та підрозділами, що провадять роботи, пов’язані з тематикою відділу;

Консультації представників інших організацій з питань, які вирішує відділ;

Проведення дискусій з наукових проблем чисельних та синоптичних досліджень атмосфери;

Роботу по підвищенню кваліфікації співробітників;

Популяризацію гідрометеорологічної науки.

ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Дослідження та розробка нових методів прогнозу атмосферних процесів, небезпечних та стихійних гідрометеорологічних явищ, яке включає в себе:
математичні моделі, методи розв’язання та програмні засоби реалізації на ПЕОМ задачі коротко - та середньострокового чисельного прогнозу погоди для окремих регіонів України;

інформаційно-аналітичну систему короткострокового прогнозування опадів по орографічних районах Українських Карпат на основі супутникових даних;

дослідження інтенсивності процесів, які призводять до виникнення небезпечних і стихійних явищ погоди в теплий період в Україні та розробку алгоритмів їх ідентифікації на базі чисельної регіональної схеми;

барико-циркуляційні умови об’єднання циклонів з різною траєкторією руху;

програмне забезпечення для обробки запитів до бази метеорологічних даних станцій і постів та формування щорічників з даними постів.

ВПРОВАДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НДР

"Порівняльна характеристика прогностичних схем баричного поля провідних метеорологічних центрів та розробка рекомендацій по їх використанню для прогнозування гідрометеорологічних умов по території України", 2003 р., автор Кобзистий П.І.;

"Розробка програмного забезпечення для обробки запитів до бази метеорологічних даних станцій та формування щорічників з даними постів", 2003 р., автор Данильчук В.І.

ОСНОВНІ ПУБЛІКАЦІЇ

1. Балабух В.О. Оцінка опадонебезпечності на території України. – Пр.УкрНДГМІ, вип.248, 2000 р.
2. Прусов В.А. До питання прогнозування надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру з різною завчасністю. "Екологія і ресурси", 2001.
3. Балабух В.О., Лавриненко О.М. Аналіз екстремальних явищ теплого періоду 2000 р. – Методичний лист, 2002 р..
4. Балабух В.О., Гусак Ж.К., Лавриненко О.М. Опасные осадки в Украине в конце 20 века и их прогноз. – Перша міжнародна науково-практична конференція "Відкриті еволюціонуючі системи", Київ, 2002.
5. Шошин В.М., ВаськоЛ.І, Возняк Н.О., Миронченко Г.В. Сильні снігопади в Україні і можливості їх прогнозування. Перша міжнародна науково-практична конференція "Відкриті еволюціонуючі системи", Київ, 2002.
6. Балабух В.О. Регіональні особливості розподілу небезпечних і стихійних конвективних явищ погоди при переміщенні на Україну циклонів і фронтів з північною складовою наприкінці ХХ ст.– Міжнародна наукова конференція "Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища - 2002" – Одеса, 2002.
7. Лавриненко О.М. Зміна розподілу небезпечних і стихійних конвективних явищ погоди наприкінці ХХ ст. при переміщенні на Україну циклонів і фронтів з південною складовою. Міжнародна наукова конференція "Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища -2002" – Одеса, 2002.
8. Балабух В.О., Лавриненко О.М. Особливості мезомасштабної циркуляції, що обумовлює небезпечні і стихійні конвективні явища погоди та її зміна наприкінці ХХ ст.- Міжнародна наукова конференція "Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища -2002" – Одеса, 2002.
9. ВаськоЛ.І, Гусак Ж.К., Шошин В.М. Умови виникнення шквалів в Україні та рекомендації до їх прогнозу. Міжнародна наукова конференція "Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища -2002" – Одеса, 2002.
10. Балабух В.О., Лавриненко О.М. Розподіл небезпечних і стихійних конвективних явищ погоди наприкінці ХХ ст при переміщенні в Україну циклонів і фронтів з південною складовою.– Пр. УкрНДГМІ, вип 250, 2002.
11. Балабух В.О., Лавриненко О.М., Шошин В.М. Опис екстремальних явищ 2001 року. – Національна доповідь, 2002. 12. Кобзистий П.І. Особливості синоптичних процесів в Україні. Навчальний посібник. Київський національний університет ім.Т.Шевченка. 2002.
13. Балабух В.О., Прусов В.А. Дослідження небезпечних і стихійних опадів теплого періоду. – "Екологія і ресурси", 2003.
14. Балабух В.О., Гусак Ж.К., Лавриненко О.М. Вплив кліматичних умов на виробничо-господарську діяльність транспорту України. – ІІ міжнародна науково-практична конференція "Географічна освіта і наука в Україні", Київ, 2003.
15. Кобзистий П.І., Балабух В.О., Лащенко В.В. Барико-циркуляційні процеси формування зими 2002-2003 рр. - ІІ міжнародна науково-практична конференція "Географічна освіта і наука в Україні", Київ, 2003.
16. Шошин В.М., Васько Л.І. Перебіг синоптичних процесів в Україні в холодний період року. ІІ міжнародна науково-практична конференція "Географічна освіта і наука в Україні", Київ, 2003.

© УкрГМІ 2022вгору